Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt pensionară cu pensie de invaliditate si am o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt pensionară cu pensie de invaliditate si am o vechime de ...

Sunt pensionară cu pensie de invaliditate si am o vechime de 32 ani si 8 luni Daca am o naștere mi se poate diminua varsta de pensionare de la 62 ani și 3 luni la 61 ani si 9 luni?
Daca aveti varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni , inseamna ca sunteti nascuta in aprilie - august 1962 . Depinzand de luna in care v-ati nascut ( o gasiti in anexa 5 a Legii 360/2023 ) , stagiul dvs. complet este de 32 ani si 7 luni - 32 ani si 9 luni . Daca aveti acest stagiu CONTRIBUTIV implinit , da , vi se va reduce varsta standard de pensionare cu 6 luni , daca ati si crescut copilul pana la 16 ani .