Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensie de urmas

Buna ziua,

Sunt anul 5 la facultate si am primit pensie de urmas pana luna aceasta(octombrie).
In fiecare an am trimis adeverinta de student, ca si anul acesta. Ziua de depunere a adeverintei era pana pe data de 7 oct., dar am trimis-o prin posta si a ajuns pe data de 10 oct. si doamna de acolo a zis ca e in regula. Totusi, nu am primit pensia pe luna acesta. Nu am implinit inca 26 de ani, dar ii voi implinii in decembrie anul acesta. Cate luni mai am dreptul la pensie de urmas? Ce ar trebui sa fac sa primesc pensia pe luna aceasta?

Multumesc
conform art 66 din lg 19/2000 cu modificarile ulterioare, ai dreptul la pensie de urmas pana la terminarea studiilor dar nu mai mult de 26 ani, deci ai dreptul la pensie pana in decembrie cand vei implini 26 ani.
ce trebuie sa faci?? dai telefoane sau chiar faci o adresa catre casa care iti vireaza pensia si le faci dovada anexand o copie de pe CI/BI ca nu ai implinit inca 26 ani si ca inca beneficiezi de pensie de urmas; adeverinta din care rezulta ca esti student spui ca a fost trimisa.,
succes.
O sa o primesti urmatoarea luna, le vei primi retroactiv, in urmatoarea luna 2 pensii. Asa am patit eu. De primti o vei primi dar mai tarziu cu o lune.