avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedură ocupare temporară a domeniului public ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedură ocupare temporară a domeniului public pentru amplasarea unui container/rulotă

Bună ziua tuturor,

Am nevoie de ajutor pentru a afla cum pot obține autorizație de ocupare temporară a domeniului public aflat în administrarea Primăriei Generale, mai exact în parcurile Cismigiu și Herăstrău. Am în vedere atât amplasarea unui container sau rulotă pentru desfășurarea unor evenimente, cât și utilizarea chioșcurilor deja existente care sunt proprietatea Primăriei.

Mă interesează să aflu:

- Care este instituția sau departamentul responsabil pentru aceste cereri?
- Ce documente trebuie să pregătesc și care este procedura pentru obținerea autorizației?
- Există taxe sau condiții speciale pentru folosirea chioșcurilor Primăriei?
- Dacă este necesar să obțin avize suplimentare pentru organizarea de evenimente sau alte activități comerciale.

Orice informație sau experiență pe această temă ar fi foarte apreciată!

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor!
Ultima modificare: Duminică, 8 Septembrie 2024
mihaipopescu12, utilizator
Cel mai recent răspuns: mihaipopescu12 , utilizator 13:03, 15 Septembrie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adresati-va direct primariei, ei vor diurectiona cererea dv. catre departamentul corespunzator.
Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru un teren intravilan agricol, care nu are carte funciara, se poate elibera autozrizatie pentru o constructie provizorie? dy.ciocan dy.ciocan Buna ziua, V arog sa ma ajutati cu un raspuns. Eu am tot cautat pe internet si nu am gasit un raspuns exact la problema mea. Am inchiriat un teren agricol ... (vezi toată discuția)
Comert ambulant zorzoliu zorzoliu Buna ziua, am un S.R.L si doresc sa devin vanzator ambulant dupa ce obtin codul CAEN , 1 – pot vinde oriunde ? exemplu: parcuri, piete, targuri, statii ... (vezi toată discuția)
Instalare container pentru locuit nelush2103 nelush2103 As avea o intrebare. Ce avize am nevoie pentru instalarea unui container pentru locuit pe un teren proprietate particulara, undeva la tara intr-o comuna. Ma ... (vezi toată discuția)