Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Este suficient sa am pasaportul cu mine sau imi ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Este suficient sa am pasaportul cu mine sau imi trebuie si buletinul?

Buna! Urmeaza sa calatoresc in Tunisia dar in cateva zile imi schimb buletinul si nu sunt sigura ca o sa ajunga la timp, inainte sa plec. Este suficient sa am pasaportul cu mine in excursie?
AlexandraDeni, utilizator
Buna ziua

Cartea de Identitate e oricum inutila in cazul dvs.

Pentru Tunisia aveti nevoie obligatoriu de pasaport, valabil cel putin 6 luni peste data iesirii de pe teritoriul Tunisiei: [ link extern ]

Cartea de Identitate nu este un titlu de calatorie universal recunoscut. Este recunoscut in tarile UE precum si in alte cateva tari. Insa pasaportul este considerat titlu de calatorie in toate tarile.

Atat timp cat aveti pasaportul, in afara tarii cartea de indentitate nu este necesara.