Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot sa ridic pensia mamei care are o dementa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot sa ridic pensia mamei care are o dementa severa având ...

Cum pot sa ridic pensia mamei care are o dementa severa având certificat de handicap și am internat- o la o casa de bătrâni iar eu îi plătesc îngrijirea la această casă! Nu mai are pe nimeni în afară de noi! Mulțumesc!Vârstă ei este de 96 ani
Mergeti la instanta si cereti punerea mamei sub curatela.
Acum cine ii primeste pensia'?
Dapix, utilizator
Curatela dispusă de inatanță vă oferă dreptul doar să încasați pensia mamei dvs, dar vă și obligă să o administrați numai în interesul ei, și numai pentru nevoile ei.
Faptul că este încadrată într-un grad de handicap, acest fapt nu vă dă nici un drept să intrați în posesia pensiei mamei dvs.
Dapix, utilizator