Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fiind functionar public care isi desfasoara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fiind functionar public care isi desfasoara activitatea ...

Buna ziua,
Fiind functionar public care isi desfasoara activitatea profesionala in cadrul unui laborator , sunt supus acreditarilor periodice , efectuate de catre o echipa de evaluatori ai Asociatiei Romane de Acreditare ( RENAR ).
Acesti evaluatori depasesc in mod constant durata legala a timpului de lucru al institutiei publice, obligand functionarii publici sa ramana la serviciu chiar si 4 ore peste durata normala a programului, motivul fiind definitivarea actelor si luarea mesei de catre evaluatori (!!!)
Este legal acest lucru ?
Desigur ca nu !
Intrebarea mea este :
care este prevederea legala care ii poate determina pe acesti evaluatori sa respecte programul de lucru al institutiei publice ?
Multumesc !
Sesizati Inspectia Muncii cu privire la orele suplimentare.

La solicitarea angajatorului salariatii pot efectua munca suplimentara, cu respectarea prevederilor art. 114 sau 115 C.mun., dupa caz.