Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt pensionata din anul2003gradul3am lucrat 13,8luni ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt pensionata din anul2003gradul3am lucrat 13,8luni si29de ...

Sunt pensionata din anul2003gradul3am lucrat 13,8luni si29de zile.Am suferit un accident de muncă la 19ani.si am rămas fără degete la mîna stingă .acum după noa lege a pensiilor mi-a tăiat indemnizația socială de la 239 la 50lei.si am pensie pe ani lucrați de 1230lei.eu între timp am mai lucrat citiva ani și am contribuit la pensie mi sa oprit impozit.cum sunt socotiți ani că în fiecare an eu am lucrat doar 6luni și 6luni am avut pensie.adica 4ore pe zi nu program normal de 8ore.multumesc anticipat
Stagiul realizat în regim de 4 ore/zi in perioada pensiei de invaliditate va intra în calcul doar la trecerea la limită de vârstă.