Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot ceda un teren primariei?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot ceda un teren primariei?

Bună ziua,

In ce condiții as putea renunța in favoarea primariei la un teren moștenit.
Menționez ca nu are cadastru și carte funciara.
Parcela respectiva nu are valoarea economica deosebita, și nu merita cheltuiala cu intabularea, cadastru, plus impozitul anual, plătit fără niciun beneficiu...

Mulțumesc anticipat!
Il puteti dona primariei daca accepta
Faceți cadastru și lăsați comunității terenul în baza unui act notarial. Politrucii au nevoie, iar înstrăinarea nu se poate face fără documente cadastrale și achitarea taxelor aferente, și retroactiv.