avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locuiesc de 6 ani in casă soțului, suntem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locuiesc de 6 ani in casă soțului, suntem căsătoriți de ...

Locuiesc de 6 ani in casă soțului, suntem căsătoriți de 3 ani eu peste câțiva ani am vreun drept având în vedere că el are 2 copii majori din căsătoria anterioară?
Cel mai recent răspuns: BogdanGri , utilizator 10:40, 11 Septembrie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casa este bun personal al soțului, cât timp trăiește. El rămâne unic proprietar până moare.

Dacă va pleca din această lume el primul, veți moșteni și dvs 1/4 din casă.
Restul se va împărți la copii lui, în cote egale.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Septembrie 2024
Dapix, utilizator
Buna ziua

In caz de divort --> nimic
in caz de deces al sotului --> 1/4 din imobil

In teorie ati putea avea si un drept de creanta pentru contributii cum ar fi renovarile sau imbunatatirile aduse imobilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventia matrimoniala poate fi atacata ? relatie relatie un imobil dobandit prin mostenire (ca fiu unic), prin certificat de mostenitor, poate face obiectul regimului comunitatii conventionale, la momentul incheierii ... (vezi toată discuția)
Soțul are act de vânzare cumpărare cu părinții săi ,înainte ... m1979 m1979 Soțul are act de vânzare cumpărare cu părinții săi ,înainte de căsătoria noastră, eu am dreptul la imobil sau fratii sai?,nu avem copii împreună (vezi toată discuția)
Uzufruct geo1988 geo1988 Buna ziua, Am urmatoarea situatie- sunt un copil recunoscut dar din afara casniciei tatalui meu, acesta mai avand un copil (sora mea) in cadrul ... (vezi toată discuția)