Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locuiesc de 6 ani in casă soțului, suntem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locuiesc de 6 ani in casă soțului, suntem căsătoriți de ...

Locuiesc de 6 ani in casă soțului, suntem căsătoriți de 3 ani eu peste câțiva ani am vreun drept având în vedere că el are 2 copii majori din căsătoria anterioară?
Casa este bun personal al soțului, cât timp trăiește. El rămâne unic proprietar până moare.

Dacă va pleca din această lume el primul, veți moșteni și dvs 1/4 din casă.
Restul se va împărți la copii lui, în cote egale.
Dapix, utilizator
Buna ziua

In caz de divort --> nimic
in caz de deces al sotului --> 1/4 din imobil

In teorie ati putea avea si un drept de creanta pentru contributii cum ar fi renovarile sau imbunatatirile aduse imobilului.