avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara!În 2017 am divorțat de fosta mea soție ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara!În 2017 am divorțat de fosta mea soție din care ...

Bună seara!În 2017 am divorțat de fosta mea soție din care au rezultat doi copii.Am decis în timpul procesului că sunt de acord ca copii să se mute cu mama lor în Marea Britanie cu condiția să revină cu copii în România în vacanta de vară și de Crăciun ceea ce nu sa întâmplat niciodată până acum. Deci nu și-a ținut promisiunea. I-am dat declarație de călătorie la vremea respectiva și le-am făcut pașapoartele copiilor. Acum doua zile ma sunat că dorește s-ăi fac procură pentru pasapoarte deoarece cele vechi au expirat de 3 ani de și mai doreste și declarație pentru călătorie deoarece cea veche a expirat. Menționez că nu am ținut legătura cu copii de când au plecat deoarece nu mi-a răspuns la telefon și m-au evitat ceea ce ma durut si deranjat foarte mult.
Custodia este comună.
Ce mă sfătuiți sa fac?S-ai trimit procură pentru pasapoarte și s-ai dau declarație de călătorie?
Presupun că este grav că nu mia adus copii în România la programul făcut de instanță și că a ținut doi copii minori cu pasapoarte expirate.
Aștept un răspuns de la dvs.Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Teiubesc12@ , utilizator 22:53, 11 Septembrie 2024
Bună seara!În 2017 am divorțat de fosta mea soție din care au rezultat doi copii.Am decis în timpul procesului că sunt de acord ca copii să se mute cu mama lor în Marea Britanie cu condiția să revină cu copii în România în vacanta de vară și de Crăciun ceea ce nu sa întâmplat niciodată până acum. Deci nu și-a ținut promisiunea. I-am dat declarație de călătorie la vremea respectiva și le-am făcut pașapoartele copiilor. Acum doua zile ma sunat că dorește s-ăi fac procură pentru pasapoarte deoarece cele vechi au expirat de 3 ani de și mai doreste și declarație pentru călătorie deoarece cea veche a expirat. Menționez că nu am ținut legătura cu copii de când au plecat deoarece nu mi-a răspuns la telefon și m-au evitat ceea ce ma durut si deranjat foarte mult.
Custodia este comună.
Ce mă sfătuiți sa fac?S-ai trimit procură pentru pasapoarte și s-ai dau declarație de călătorie?
Presupun că este grav că nu mia adus copii în România la programul făcut de instanță și că a ținut doi copii minori cu pasapoarte expirate.
Aștept un răspuns de la dvs.Multumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buletinul si pasaportul sunt expirate, locuiesc la londra si am vacanta planificata pentru turcia in iunie camdelasator camdelasator Am planificat o vacanta in Turcia inca de anul trecut, deja este platita. Eram constient ca imi expira actele de calatorie dar am aplicat pentru cetatenie ... (vezi toată discuția)
Clarificarea cetateniei romane dobindita in 2001 Oriela Oriela Buna ziua, Am o situatie neobisnuita si inafara de informatii utile pe care poate nu le cunosc inca, as vrea sa aduc la evidenta altora posibil in aceiasi ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara a minorului fara acordul tatalul? claudiuionescu75 claudiuionescu75 Buna ziua, Poate fosta mea sotie sa-l scoata din tara pe fiul nostru fara acordul meu? Precizez ca am divortat in 2010, inainte de aparitia legii privind ... (vezi toată discuția)