Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se intampla daca esti chemat la in proces si nu te ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se intampla daca esti chemat la in proces si nu te prezinti?

Situatia difera in functie de calitatea partilor sau obiectul cauzei?
Eu am gasit informatii cum ca o cauza poate fi judecata in lipsa partilor. Judecatorul ar putea solutiona o cerere si fara prezenta reclamantului ori a paratului, cu conditia ca cel putin una dintre parti sa fi solicitat in scris ca judecata sa aiba loc in lipsa partilor. Daca niciuna din parti nu a solicitat acest lucru, si nici nu s-au prezentat in fata judecatorului la termenul stabilit, ce se intampla cu cauza, va fi suspendata? Poti fi cumva sanctionat, daca partile nu au solicitat judecata in lipsa?

Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. Multumesc!
Nu cred ca trebuia sa ne citați niște dispoziții legale ci mai degrabă sa menționați situația dvs (ce calitate aveti ,ce obiect are procesul)și ce anume doriți.Nu este obligatoriu sa va prezentați ci este important sa faceți apărări adică sa formulați întâmpinare dacă sunteți parata ,sa va angajați av dacă procesul are o miza financiara sau de alta natura etc.Teoreic procesul se poate suspenda dacă nici una din părți nu e prezenta și nu au cerut judecarea în lipsa. dar nu mizati doar pe aceasta ipoteza..
Se poate judeca in lipsa în funcție de situație.
Se poate sa aveți și avocat care sa va reprezinte.

București 2024