Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă sotul decedează, iar el mai are un copil din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă sotul decedează, iar el mai are un copil din alta căsătorie, ...

Dacă sotul decedează, iar el mai are un copil din alta căsătorie, are drept sa ma oblige sa l despagubesc sau să mă dea afara din casa ca să facă succesiunea? În casa mea cumparata cu tatăl lui. La o vârstă înaintată dacă nu am unde sa ma duc sau bani sa l despagubesc. Sau n are drept pana mor și eu?
Dacă după ce dezbateti succesiunea vrea sa faceti și partajul, adica sa iasă din indiviziune, va trebui sa ii dati bani pt cota sa dacă vreți sa ramaneti cu casa.
Puteti sa discutați treburile astea in familie cât sotul dvs este în viata. Puteti semna cu el un contract de intretinere sau sa ii lasati ambii prin testament casa, dsr cu drept de uzufruct viager pt sotul supraviețuitor.