avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post pentru modificare orar lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post pentru modificare orar lucru

Daca se modifica orarul de lucru, iar un angajat nu accepta noul orar, de lucru, poate fi desfiintat postul si reangajata alta persoana pe noul orar?
este vorba de diferenta de o ora> Se schimba de la ora 7 la ora 6 dimineata inceperea programului de lucru.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:49, 17 Septembrie 2024
Reangajarea este posibila , dar atentie la actiunea in instanta privind contestarea deciziei de concediere.

Desfiintarea locului de munca nu este efectiva in cazul in care postul nu este definitiv desfiintat, deoarece concedierea este urmata, la scurt timp, de reinfiintarea postului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare timp efectiv de munca sweet_lorry sweet_lorry Buna dimineata si Hristos a Inviat! Dupa o foarte scurta vacanta de Paste, astazi, cand am venit la serviciu, am primit o veste nu foarte placuta! Iata ... (vezi toată discuția)
Conflict de munca hdm hdm - de 5 ani lucrez ca paza intr-o scoala generala pe schimbul 2 si 3, conform fisei postului. Acum, dupa ce mi-am reglat activitatile familiei, inclusiv 3 copii ... (vezi toată discuția)
Program inegal ValentinC79 ValentinC79 Lucrez intr-o companie care are program continuu, in 3 schimburi 7 zile pe saptamana. In CM este specificat program inegal de lucru, conform graficului afisat ... (vezi toată discuția)