Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post pentru modificare orar lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post pentru modificare orar lucru

Daca se modifica orarul de lucru, iar un angajat nu accepta noul orar, de lucru, poate fi desfiintat postul si reangajata alta persoana pe noul orar?
este vorba de diferenta de o ora> Se schimba de la ora 7 la ora 6 dimineata inceperea programului de lucru.
Reangajarea este posibila , dar atentie la actiunea in instanta privind contestarea deciziei de concediere.

Desfiintarea locului de munca nu este efectiva in cazul in care postul nu este definitiv desfiintat, deoarece concedierea este urmata, la scurt timp, de reinfiintarea postului .