avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară Bună ziua! Întrebare: am un copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară Bună ziua! Întrebare: am un copil din prima ...

Pensie alimentară
Bună ziua! Întrebare: am un copil din prima căsătorie ce a fost încredințat celuilalt părinte, mai am un copil din a doua căsătorie. Nu realizez venituri, deoarece sunt in concediu de creștere a copilului. Cum se calculează pensia alimentara, pentru celălalt copil, pe perioada in care eu primesc doar indemnizația, care este mai mică decât salariul realizat anterior?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:24, 28 Septembrie 2024
Sunteti obligat de lege sa-i platiti pensie de intretinere minim 25% din venitul lunar net.
Si acel copil este tot al dvs ca si acesta.
Trebuie sa-i intretineti egal pe amandoi fara sa faceti duferente.

Deci platiti 25% din indemnizatia care o primiti.
Nu platiti mai mult.
Ati putea plati 16,66% daca cereti in instanta acest lucru.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Septembrie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere la doi copii majori mateiniko mateiniko Buna seara.As dori sa aflu daca copii sunt la facultati private mai beneficiaza de pensie alimentara?din prima casatorie am doi copii care acum au varsta de 20 ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara 16,5% din indemnizatie crestere copil. PHFinante PHFinante Daca esti in crestere copil, ai contractul de munca suspendat, te poate obliga instanta sa platesti 16,5% pensie alimentara din indemnizatie crestere copil ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara marian_nita72 marian_nita72 Buna ziua.Intrebarea mea este daca sotia are un copil din prima casatorie iar acum avem un copil impreuna ,care ar fi procentul care se calculeaza pentru plata ... (vezi toată discuția)