Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară Bună ziua! Întrebare: am un copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară Bună ziua! Întrebare: am un copil din prima ...

Pensie alimentară
Bună ziua! Întrebare: am un copil din prima căsătorie ce a fost încredințat celuilalt părinte, mai am un copil din a doua căsătorie. Nu realizez venituri, deoarece sunt in concediu de creștere a copilului. Cum se calculează pensia alimentara, pentru celălalt copil, pe perioada in care eu primesc doar indemnizația, care este mai mică decât salariul realizat anterior?
Sunteti obligat de lege sa-i platiti pensie de intretinere minim 25% din venitul lunar net.
Si acel copil este tot al dvs ca si acesta.
Trebuie sa-i intretineti egal pe amandoi fara sa faceti duferente.

Deci platiti 25% din indemnizatia care o primiti.
Nu platiti mai mult.
Ati putea plati 16,66% daca cereti in instanta acest lucru.
Dapix, utilizator