Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua! M-ati putea ajuta va rog cu un raspuns, am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua! M-ati putea ajuta va rog cu un raspuns, am primit ...

Buna ziua! M-ati putea ajuta va rog cu un raspuns, am primit o proprire pe conturile bancare pentru o datorie la Vodafone, pe acea sentinta scrie suma de 1778 lei, la telefon mi s-a spus suma de 2500 lei dar din conturi mi-a fost blocata suma de 4025 lei, ce sa fac in aceasta situatie? Voi primi banii inapoi? va rog pentru un raspuns, sunt o mama cu doi copii si efectiv acum mi s-au luat toti banii pe care ii mai aveam.
Nu stim ce e in acte, ar trebui sa primiti acasa, nus tim ce reprezentau banii... poate mai sunteti in termenul de 15 zile sa contestati poprirea... de cand e datoria? Ce bani aveati in cont,salariu, indemnizatie?
Indemnizația și/sau alocația copiilor, pensia de întreținere pentru copii..., nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii.
(Art 729, alin (7) - Cod precedură civilă).

Dar suma de 4025 lei, s-ar putea sa fie o creanță reală, pentru că se adaugă foarte multe cheltuieli la sold.
- penalizări pe fiecare zi de întârziere
- taxa de timbru
- onorariu executor
- se poate și onorariu avocat

...... și cu atâtea cheltuieli se poate ajunge la suma de 4.025 lei
Dapix, utilizator