Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Am nevoie de ajutorul dumneavoastră ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Am nevoie de ajutorul dumneavoastră într o situație ...

Bună seara. Am nevoie de ajutorul dumneavoastră într o situație în care nu știu rezolvarea...
Locuim de aproape 20 de ani într o casă care avea doar o camera, în acești 20 de ani am reușit să mai construim încă 2 camere, baie, bucătărie și anexe. Tatăl meu a avut un singur băiat, pe mine iar mama din alta căsătorie a mai avut 2 copii. Una dintre surorile mele din partea mamei a reușit să o convingă să i dea partea ei de moștenire de la casa. Precizez ca tata e decedat iar proprietari pe casa sunt tata și mama. Cât îmi mai revine mie din casă, ca vor sa ma dea în judecata sa mi ia casa și având în vedere ca era doar o singura camera atunci și acum am investit foarte mulți bani în acea casa nu știu dacă legea le permite numa sa vina și sa ia totul construit și muncit. Va mulțumesc anticipat
Da, dar și dvs ați investit intr-un bun, care legal, nu era proprietatea dvs.
Și ați știut asta. Nu v-a obligat nimeni.
Nu știu cum a convins-o sora, pe mamă. Dacă nu ați dezbătut succesiunea după tată, mama nu avea cum sa dea nimic.
raluk0207, utilizator