Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune civila

Buna. Cine imi poate spune si mie cum sa procedez pentru ca unei societati comerciale sa i se anuleze o amenda administrativa in urma unui proces penal de calomnie? Ce actiune sa fac?
se declara recurs si nu apel si solicitati instantei casarea sentintei de fond si trimiterea cauzei la parchet conform noilor modificari, cu respect avocat veronica musat
Cabinet Av. Irina Rosulescu, Avocat
Neretroactivitatea şi retroactivitatea legii penale

Art. 5. -
(2) Legea penală nu se aplică faptelor săvârşite sub legea veche, dacă nu mai sunt prevăzute de legea nouă. În acest caz, executarea pedepselor, a măsurilor de siguranţă şi a măsurilor educative, pronunţate în baza legii vechi, precum şi toate consecinţele penale ale hotărârilor judecătoreşti privitoare la aceste fapte încetează prin intrarea în vigoare a legii noi.

declararea recursului se va face in termenul prevazut de lege, astfel riscati ca recursul sa fie anulat ca tardiv depus.