avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna seara! In 2020 am deschis pe numele meu un SRL, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna seara! In 2020 am deschis pe numele meu un SRL, care nu ...

Buna seara!
In 2020 am deschis pe numele meu un SRL, care nu a avut activitate niciodată. Nu au fost depuse bilante, am plătit o amenda, apoi firma a fost declarată inactivă.
In Ianuarie 2023 împreuna cu un jurist am început procedurile pentru închidere, el urmând sa se ocupe de asta.
In Octombrie 2024 am primit o Înștiințare de la ANAF ca nu a fost depusă declarația cu mențiuni și se vor modifica datele din oficiu in caz contrar.
Pe site-ul ONRC la starea firmei apare “dizolvare”.
E nevoie sa mai fac ceva, ce presupune de fapt notificarea de la ANAF? Faptul ca e dizolvată nu înseamnă ca e închisă?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 08:14, 16 Octombrie 2024
Buna ziua


Faptul ca e dizolvată nu înseamnă ca e închisă?

Nu. Trebuie sa faceti si etapa a doua.
Radierea firmei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o dilema care e la limita legii sau legea nu o acopera. goby1986 goby1986 Buna ziua! Am o dilema care e la limita legii sau legea nu o acopera. Am un srl infiintat in 29 dec 2023(la ONRC) care a fost inregistrata la ANAF abia in 03 ... (vezi toată discuția)
Lichidare srl celeonora celeonora Buna seara, Problema expusa mai jos , va poate afecta profesional si poate dauna intelectului. Acestea fiind zise, voi incerca sa expun cat mai succint ... (vezi toată discuția)
Firma inactiva cf anaf din 2018. ce variante am? ZLOTACRISTINA ZLOTACRISTINA Bună seara, - srl-d (cu un singur asociat) a fost declarat inactiv de către ANAF în luna decembrie 2018, ptc nu am depus bilanț și declarații din ... (vezi toată discuția)