Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna seara! In 2020 am deschis pe numele meu un SRL, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna seara! In 2020 am deschis pe numele meu un SRL, care nu ...

Buna seara!
In 2020 am deschis pe numele meu un SRL, care nu a avut activitate niciodată. Nu au fost depuse bilante, am plătit o amenda, apoi firma a fost declarată inactivă.
In Ianuarie 2023 împreuna cu un jurist am început procedurile pentru închidere, el urmând sa se ocupe de asta.
In Octombrie 2024 am primit o Înștiințare de la ANAF ca nu a fost depusă declarația cu mențiuni și se vor modifica datele din oficiu in caz contrar.
Pe site-ul ONRC la starea firmei apare “dizolvare”.
E nevoie sa mai fac ceva, ce presupune de fapt notificarea de la ANAF? Faptul ca e dizolvată nu înseamnă ca e închisă?
Mulțumesc!
Buna ziua

Faptul ca e dizolvată nu înseamnă ca e închisă?

Nu. Trebuie sa faceti si etapa a doua.
Radierea firmei.