Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am urmatoarea situatie. Fost angajat, concediat, am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am urmatoarea situatie. Fost angajat, concediat, am contestat ...

Prezint urmatoarea situatie. Fost angajat, concediat, am contestat decizia de concediere și am castigat in primă instanță. La semnarea contactului cu avocatul ce m-a reprezentat, mi-am exprimat dorința ca onorariul cerut să acopere toți pașii până la o decizie definitivă a instanței pe această speță, convins fiind de încăpățânarea fostului angajator... Am acceptat o sumă de 8000 lei plus TVA și în plus 20% plus TVA din plata salariilor la zi, în caz de câștig. În primă instanță am câștigat ușor, fostul angajator făcând niște gafe f mari in demersurile dumnealui premergătoare concedierii l. Cu toate astea a făcut apel.
Intrebarea mea:
Dacă obiectul contractului, reprezentarea mea în fața Tribunalului s-a încheiat, acum cerându-mi aceeași sumă pentru a continua reprezentarea si la Curtea de apel, e legal ca cealaltă clauză “dacă vom continua colaborarea sau nu, dacă câștigi la Curtea de Apel va trebui să-mi platesti cei 20% plus TVA, din salarii”?
Multumesc!
bober17, utilizator
Depinde de noul contract de asistenta juridica incheiat..
Nu am semnat un alt contract, decât cel încheiat pentru reprezentarea la Tribunal.

Cornel Vasile a scris:

Depinde de noul contract de asistenta juridica incheiat..

In acest caz, nu mai este valabila acea prevedere.