Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ancheta sociala - incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ancheta sociala - incredintare minor

Sunt in proces pentru incredintare minor cu tatal copilului. Acesta a solicitat ca probe si ancheta sociala. Vreau sa stiu daca ancheta sociala se face numai dupa acceptarea de catre instanta ca proba, ori la o simpla solicitare din partea tatalui catre autoritatea tutelara pe care o poate prezenta apoi ca proba in instanta? Autoritatea tutelara este obligata sa ma anunte cand se efectueaza ancheta sociala ca sa fiu acasa? Ce se intampla daca la momentul aceala nu sunt la domiciliu? Se revine pentru incheierea constatarilor?
Multumesc
Instanta incuviinteaza administrarea probei -ancheta sociala, la solicitarea partii interesate sau din oficiu, deoarece trebuie avut in vedere "interesul superior al copilului".Ar fi bine sa fiti acasa atunci cand va fi efectuata ancheta sociala.
Contactati si dvs. reprezentantii Autoritatii tutelare pentru a sti cu exactitate cand se poate efectua ancheta sociala astfel incat sa fiti si dvs. acasa.Este in interesul dvs...
de regula, instanta solicita din partea autoritatii tutelare un raport, nu tatal
pe baza raportului, audierii parintilor, eventual si a minorului, martorilor, instanta se pronunta
nu e obligata sa va anunte, dar asa ar fi normal.daca nu va anunta si nu sunteti acasa, vor reveni. anuntati, de data asta
Ancheta sociala la domiciliul parintilor este unul dintre mijloacele e proba necesare pentru stabilirea carui parinte i se va incredinta copilul minor. Faptul ca acesta proba fost ceruta de una dintre parti nu insemna nimic special deoarece, oricum, ar fi fost propusa din oficiu si de catre instanta.
Sotul dvs a solicitat aceasta proba deoarece incerca sa dovedesca instantei ca la locuinta sa sunt suficiente conditii pentru cresterea, educarea si dezvoltarea armonioasa a copilului minor.
Deasemenea si dvs puteti solicita printre celelalte probe si ancheta sociala la domiciliul dvs. Este chiar recomadabil/obligatoriu in cazul in care ati solicitat si dvs incredintarea copilului minor.
Autoritatea tutelara nu este obligata sa va informeze in legatura cu ziua si ora la care va avea loc ancheta. Cu toate acestea, dvs puteti sa informati din proprie initiativa autoritatea tutelara ca aveti un anumit program sau ca, mai concret, va aflati la domiciliu, sa spunem, zilnic intre orele x si y.
Recomandarea mea este sa va prezentati din proprie initiativa la autoritatea tutelara si sa invitati personalul acesteia la dvs acasa in orele lor de program.
Din practica, va spun ca astfel de propuneri sunt agreate rapid deoarece functionarii respectiv nu sunt pusi inutil pe drumuri.
In plus, la o anume ora si data, vizita acestor functionari s-ar desfasura in conditiile propuse de dvs.
Ancheta sociala este o proba obligatorie in cazul procesului de divort cu copii, indiferent daca este solicitata de parti sau nu, ea este dispusa de instanta tocmai pentru a stabili care sunt conditiile pe care le pot oferi cei doi parinti, conditii necesare cresterii si educarii minorilor.Da, trebuie sa primiti o convocare in acest sens, insa cel mai bine este sa va deplasati dvs. la Autoritatea Tutelara dupa ce se trimite adresa din partea instantei , tocmai pentru a stabili o zi in care sunteti la domiciliu.