Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare Datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare Datorie

In urma cu un an, am imprumutat unui prieten suma de 5000Euro, vrand sa-l ajut sa faca o afacere. Afacerea nu a mers, si banii nu i-am vazut inapoi. Avand ca avere doar o masina, care valoreaza aproximativ 5000-5500 Euro, ma gandesc cum sa o iau de la el. Am un act notarial de imprumut pe aceasta suma. M-am gandit sa-i iau cheile de la masina fara sa stie si sa o pun la mine in garaj. Problema e ca nu stiu daca e legal acest lucru si daca am sa o pot vinde, neavand contract de vanzare cumparare intre mine si el. Va multumesc anticipat.
Nu ii luati masina! Veti fi acuzat de furt.
Mergeti cu contractul de imprumut la un executor judecatoresc, puneti-i in vedere ca prietenul are acea masina si il va executa silit. Va va costa pana in 500 ron.
Va veti recupera banii ( executorul ii va lua masina legal).

Nu faceti o infractiune fara rost, cand aveti posibilitati legale.
intrucat contractul de imprumut a fost autentificat la notar, acesta constituie titlu executoriu.
astfel incat, adresati-va cat de repede unui executor judecatoresc, care va proceda la executarea silita a debitorului .
masina va putea fi executata doar daca este inmatriculata pe numele imprumutatului.
va multumesc mult de sfat