avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dupa decesul mamei exista orice posibilitate (ca ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dupa decesul mamei exista orice posibilitate (ca mostenitor dar ...

Dupa decesul mamei exista orice posibilitate (ca mostenitor dar avand domiciliu permanent in strainatate (!)) sa transfer contractele de furnizare de gaz, electricitate etc. pe numele meu?
Neavand buletin (numai pasaport de cetatean cu domiciliu in strainatate), mi se pare imposibil - dar poate gresesc, sigur trebuie sa existe situatii de genul cetatean strain sau roman care nu este domiciliat la adresa respectiva din Romania dar este proprietar si plateste facturile pentru o proprietate/imobil din Romania?
Logic, companiile furnizoare ar dori ca cineva sa plateasca facturile, nu conteaza cine si de unde, mai ales acum prin plati online.
Altfel ar trebui sa anulez toate contractele de furnizare, deci nu ar mai fi gaz, electricitate etc. la imobilul mostenit de la mama unde vizitez anual si intentionez sa ma stabilesc in viitor?
Multumesc mult pentru orice informatie.
Cel mai recent răspuns: Puzzle , utilizator 19:53, 16 Decembrie 2024
Buna ziua

Se poate fara probleme.

Daca faceti dovada identitatii si a faptului ca sunteti proprietar, companiile de utilitati nu sunt interesate unde anume aveti domiciliul.
Multumesc mult, suna promitator - ma deruta faptul ca ei tot se referau la buletin ceea ce in situatia aceasta este absurda. Voi incerca direct (formulare online, de exemplu la E.on, sunt complet fixate pe buletin).
Buna ziua

In general formularile sunt facute ca sa fie pe intelesul a cat mai multa lume.

Buletinul ca document este pe cale de disparitie in Romania. Nu se mai emit buletine noi de niste zeci de ani. Mai au buletine numai cei care in anii '90 erau deja suficient de batrani incat sa primeasca buletine cu valabilitate pe viata si nu le-au mai schimbat de atunci cu carti de indentitate.

Dar multi inca numesc cartea de indentitate buletin...

Pentru a incheia contracte de furnizare utilitati e suficient sa faceti dovada identitatii dvs si a dreptului de proprietate asupra acelui imobil.
Multumesc, si absolut, si eu ma gandeam la carte de identitate (scuze pt. terminologia veche care vine din reflex).
Neavand C.I. in Romania, numai CNP, i s-a parut imposibil pentru ca pe toate siteurile lor vorbesc numai si numai de cazul simplu (nu am gasit deloc nicio referinta la ce se intampla daca persoana ar fi de exemplu cetatean strain sau, ca in cazul meu, domiciliat in strainatate deci numai pasaport CRDS fara C.I.).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport cetatean roman cu domiciliul in strainatate, se poate evita statutul acesta ? dan_daniel dan_daniel Sunt cetatean roman, locuiesc intr-o tara UE de vreo 3 ani de zile unde am obtinut si rezidenta. Pasaportul romanesc mi-a expirat acum 1 an si jumatate dar ... (vezi toată discuția)
Angajare doar cu pasaportul alexandu823 alexandu823 Buna ziua, Un cetatean moldovean care a obtinut cetatenia romana si si-a facut pasaport cu domiciliul in strainatate, se poate angaja legal doar cu pasaportul ... (vezi toată discuția)
Cetatean roman cu domiciliul in strainatate dar si in romania eugen82 eugen82 Un cetatean roman plecat de 20 de ani , cetatean al altei tari si cu domiciliul stabil in acea tara, mai are dreptul de a-si declara domicilul in Romania si de ... (vezi toată discuția)