avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am platit impozit 60 de ani pe un teren si nu stiu cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am platit impozit 60 de ani pe un teren si nu stiu cum sa il revendic

Buna ziua.
Am platit impozit pe un teren timp de 60 de ani si intre timp mi-a fost luat de catre un frate deal meu.Eu am continuat in continuare sa platesc impozitul pe el nestiind ca fratele meu si la insusit.Va rog spuneti-mi ce as putea sa fac.Multumesc.
A exista o posesie asupra terenului , continua , publica , sub nume de proprietar timp de 30 de ani ?
In atare situatie, puteti invoca uzucapiunea , sesizand judecatoria in a carei raza teritoriala e situat bunul imobil .
Consultati un avocat care sa inteleaga situatia exact.
O mica eroare poate genera probleme.
De principiu, din cele relatate de dvs. ar parea ca aveti sanse.
Dar, numai in principiu intrucat trebuie vazut...in concret...

avocat Claudiu Lascoschi
in prima faza se pare ca puteti invoca uzucapiunea de 30 de ani . dar trebuie cunoscuta concret situatia.
Daca a pierdut posesia o sa fie si mai greu.
Proprietar nu este in prezent si nu se stie daca va fi...
daca bunul este al dvs si aveti titlu de proprietate actiunea ce trebuie promovata este este revendicarea,insa daca doar ati posedat tot acest timp acest teren si nu aveti nici un titlu pe el trebuie sa promovati o actiune in uzucapiune sau prescriptie achizitiva

Alte discuții în legătură

Uzucapiunea- se mai aplica? DeanRomy DeanRomy Am niste rude care folosesc un teren al primariei de peste 30 de ani. Folosintza a fost neintrerupta si netulburata in aceasta perioada. Acum 15 ani tatal lor ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune lilicrin lilicrin Situatia este cam incurcata primaria a amenintat vecini nostri care detin un teren in spatele casei ca le ia terenul daca nu isi fac actele pe el. Oamenii ... (vezi toată discuția)
Uzucapiunea pe cale de exceptie guest1001 guest1001 Am introdus o actiune in revendicare, si paratul locuieste de peste 30 de ani pe terenul meu. Exista posibilitatea sa invoce in aparare uzucapiunea pe cale de ... (vezi toată discuția)