Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce fel de contract are directorul executiv al unei ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce fel de contract are directorul executiv al unei societati comerciale?

Directorul executiv al unei societati comerciale - reprezentantul societatii
are contract de munca sau contract de mandat?
Ce dari trebuiesc date la sat?
de la caz la caz.. de munca sau mandat.. daca e de munca darile obisnuite.. daca e de mandat.. impozitul de 16 la suta si separat cele pentru calc vechimii, pensii, asiguari sociale.. dar trebuie sa fie pfa. o zi buna sa aveti
Petre Enache, Avocat
Daca societatea in cauza este o societate pe actiuni se aplica prevederile legii 31/1990 rep.

"ART. 152
(1) Directorii sunt răspunzători pentru neîndeplinirea îndatoririlor lor. Prevederile art. 137^1 alin. (3),(Pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.) ale art. 144^1, 144^3, 144^4, 150 şi ale art. 153^12 alin. (4) se aplică directorilor în aceleaşi condiţii ca şi administratorilor.
(2) Remuneraţia directorilor, obţinută în temeiul contractului de mandat, este asimilată din punct de vedere fiscal veniturilor din salarii şi se impozitează potrivit legislaţiei în materie.
(3) Prin derogare de la art. 5 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, remuneraţia directorilor obţinută în temeiul contractului de mandat este asimilată salariului, din punctul de vedere al obligaţiilor decurgând pentru director şi societatea comercială din legislaţia privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, inclusiv dreptul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale, legislaţia privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, precum şi din legislaţia privind asigurările de sănătate."