avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, mama mea are Alzheimer si locuieste cu mine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, mama mea are Alzheimer si locuieste cu mine in Spania, intrebarea ...

Buna ziua,mama mea are Alzheimer si locuieste cu mine in Spania,intrebarea mea este pot fii numite doua persoane tutor? Precizez ca eu locuiesc in Spania si sora mea in Romania
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 18:02, 24 Martie 2025
Fiind in Spania i se aplica legea spaniola privind punerea sub protectie.
Interesati-va acolo cum se procedeaza.
Daca vin in Romania si vreau sa o internez intr-un azil putem fii amandoua eu si sora mea tutori?
In ce conditii este desemnat tutorele?

Prin hotărârea prin care a fost luată măsura de ocrotire, instanţa de tutelă numeşte persoana care va exercita funcţia de tutore de la data rămânerii definitive a hotărârii.

În lipsa unui tutore desemnat, instanţa de tutelă numeşte cu prioritate în această calitate, dacă nu se opun motive întemeiate, soţul, părintele, o rudă sau un afin, un prieten sau o persoană care locuieşte cu cel ocrotit dacă aceasta din urmă are legături strânse şi stabile cu ocrotitul, în stare să îndeplinească această sarcină, ţinând seama, după caz, de legăturile de afecţiune, de relaţiile personale, de condiţiile materiale, de garanţiile morale pe care le prezintă cel chemat să fie numit tutore, precum şi de apropierea domiciliilor sau reşedinţelor.

În cazul în care niciuna dintre persoanele anterior precizate nu îşi poate asuma tutela, instanţa de tutelă numeşte un reprezentant personal care a dobândit această calitate în condiţiile legii speciale.

La numirea tutorelui, instanţa ia în considerare preferinţele exprimate de cel ocrotit, relaţiile sale obişnuite, interesul manifestat cu privire la persoana sa, dar şi eventualele recomandări formulate de persoanele apropiate acestuia, precum şi lipsa intereselor contrare cu persoana ocrotită.
Ultima modificare: Luni, 24 Martie 2025
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! În cazul unui bolnav psihic autoritatea tutelara ... Diana galati Diana galati Bună ziua, În cazul unui bolnav psihic, autoritatea tutelara are obligația sa-i caute rudele înainte de a institui tutela și de a aproba înstrăinarea ... (vezi toată discuția)
Tutela adultului at2005 at2005 Buna ziua. Am cateva intrebari legate de tutela adultului. Avem un baiat cu handicap grav mental si este adult. Pentru ca nu are discernamant am facut tutela, ... (vezi toată discuția)
Procedura numire tutore pentru batran cu dementa eugen_2 eugen_2 In cazul cererii de punere sub interdictie a unei persoane cu dementa, cel ce este numit ca tutore poate refuza sau este obligat sa indeplineasca acest rol? ... (vezi toată discuția)