avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cui va da politistul actele...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cui va da politistul actele...

am cumparat o masina de la o persoana careia ii fusese data cu procura de circulatie si atat.fara drept de vanzare,in momentul cand i-am dat banii si am facut contractul de vanzare cumparare,acesta mi-a dat masina cu o cheie talonul si cartea de identitate a masinii;spunindumi ca are procura de vanzare,lucru care sa dovedit a fi fals.colac peste pupaza masina era blocata in R.A.R,PENTRU SERII FALSIFICATE.am depus plangere penala impotrivaproprietarului din acte,pe motiv ca pus in circulatie o masina cu serii pe sasiu modificate si in cunostinta de cauza,a dat masina cu procura de folosinta acestui individ care ma inselat pe mine prin vanzarea acesteia.
in cazul prprietarului din acte sa dispus NUP [CONSIDERANDUSE CA NU ARE NICI O VINA DE NATURA PENALA]
iar in cazul celui de al doilea(celui care mi-a vandut masina)sa dispus urmarirea penala si dosarul a fost trimis la un inspector la politie.
dosarul contine:declaratia mea,ca parte vatamata,copii dupa contractul de vanzare
cumparare;care a fost complectat cu datele de idntitate ale propietarului din acte si semnate de cel care mi-a vandut masina,copie dupa talon si copie dupa cartea de identitate a masinii[toate aceste copii au fost facut de catre procuror in cadrul parchetului]pentru ca a spus ca cele adse de mine nu sunt bune,copie dupa hartia de la R.A.R,prin care se atesta faptul ca masina are seriile falsificate;declaratia paratului(cel care mi-a vandut masina),declaratia propietarului din acte,si copie dupa procura notariala de acordare a dreptului de circulatie si atat fara drept de vanzare facuta intre propietarul din acte si cel care mi-a vandut masina si mi-a luat banii.acum politistul imi cere sa ataseze la dosar toate aceste acte ale masinii si contractul de vanzare cumparare,in original...DE CE?
intrbarea se pune daca eu dau toate aceste acte,eu raman cu un fier fara identitate;pentru ca daca acestea se pierd eu nu mai am nici o dovadala cele aratate in plangere.si ma intreb cui va inapoia actele masinii,prpietarului petru ca este titular sau mie pentru caam depus actele la dosar?mentionez ca masina ar fi trebuit scoasa din circulatie din anul 2002,deci este inutilizabila...cel mult poate fi dusa la dezmembrari(fier vechi).de unde nu pot recupera banii pe care i-am dat pe ea.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:19, 12 Februarie 2010
Buna seara,
In primul rand, trebuie sa stiti pe viitor, ca nu puteti cumpara de la un posesor( nu avea drept de proprietate ,ci numai de circulatie). Organele de cercetare penala trebuie sa va motiveze de ce cer actele originale. E posibil pentru o expertiza. Le veti da, conform legii, pe baza unui proces verbal incheiat intre dvs. si politist(sau procuror) in care sa mentionati exact actele.Faceti si un rand de copii xerox, pentru dvs.
~ Conținut șters la cerere ~
In timpul cercetarii,in cazul in care se impune pentru proba documentele originale,
acestea sunt preluate de catre organul de cercetare pe baza de proces verbal predare primire ,urmand ca la solutionarea cercetarilor,inaintea predarii dosarului la procurorul responsabil,documentele urmeaza sa fie restituite proprietarului tot pe baza de proces verbal predare primire.
pai EU nu sunt propietarul din acte,pentru ca am cumparat masina de la cel pe care l-am dat in judecata;pentru ca m-a inselat si de la care vreau sa recuperez banii...iar propietarul din acte este o alta persoana si nu EU.ori dumneavoastra spuneti ca actele vor fi restituite propietarului.
tin sa mentionez ca sunt in litigiu si cu propietarul din acte al masini,iar daca politistul ii da acestuia actele,eu nu mai pot demonstra nimic.
in concluzie daca am doua procese separate cu cei doi:unul pentru inselatorie si semnatura in fals, cu cel care mi-a vandut masina fara drept...si unul cu propietarul din acte al masinii pentru ca a falsificat seriile masinii,a facut doua I.T.Puri in mod fraudulos si a pastrat in circulatie o msina care a pirdut dreptul de circulatie din 2002...si EU dau actele in original pentru dosarul din primul litgiu,la politie...ACTE care il incrimineaza si pe propietarul din acte...si pe care s-ar putea sa mi le ceara si cei care o sa il cerceteze pe acest atunci ce fac?
@jeanking
incercati sa constientizati ca nu a-ti precizat anumite aspecte de la inceput, astfel incat nu avem cum sa cunoastem realitatea.
Daca dvs sunteti detinatorul documentelor orginale,pe care intelegeti sa le predati organului de cercetare dvs,la final tot dvs va vor fi restituite

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce statut am eu cand am cumparat o masina de la un intermediar fara ca sa am acte perfectate cu propietarul din acte al masinii jeanking jeanking am cumparat o masina de la un intermediar care a pretins ca are procura de vanzare data de propietarul acesteia si nu avea decat o procura pentru a circula cu ... (vezi toată discuția)
Depunere la dosar de documente in original jeanking jeanking este legal sa se ceara depunerea la dosar a documentelor originale,cu toate ca au fost depuse copii ale acestora inca de la depunerea plangeri penale? ... (vezi toată discuția)
Incredintarea spre folosinta a unei masini cu seriile falsificate este fapta pedepsita penal jeanking jeanking daca da de ce s-a dat N.U.P?cel care a facut aceasta fapta a stiut faptul ca masina are serii false inca din anul 2002 pentru ca masina a fost blocata in ... (vezi toată discuția)