Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun obtinut la partaj DOAR scriptic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun obtinut la partaj DOAR scriptic

buna ziua!
va rog sa ma ajutati intr-o problema : in urma partajului am obtinut un bun (dar de nunta) care apare in lotul meu doar scriptic si nu faptic deoarece acesta a fost ridicat de fostul sot din depozitul bancar in care s-a constituit.
Am deschis un proces pe baza art. 281 prin care ceream lamurirea dispozitivului hotararii dar am pierdut la toate cele 3 instante.
Ce pot face in aceasta situatie? Cum pot intra in posesia bunului respectiv? fostul sot s-a imbogatit miseleste cu partea mea din bunurile partajate.
va rog din suflet ajutati-ma c-un sfat!
va multumesc!
daca bunul este individualizat si bine determinat prin sentinta, mergeti cu aceasta la un executor judecatoresc pentru a obtine bunul cuvenit.
citez din sentinta :subsemnata primeste suma de xxx (darul de nunta) . dar acest dar de nunta nu este in posesia mea, ci a fost incasat de fostul sot din contul bancar conform comunicarii bancii.
executorul mi-a spus ca nu este clar ca trebuie sa-l execute pe el :(( si de aceea am cerut lamurirea aplicarii dispozitivului
ce pot face acum cand am pierdut si nici la executor nu pot rezolva? :((