avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 4/05.02.2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 4/05.02.2010

A aparut mult asteptata ordonanta privind somajul tehnic, publicata in MOf. nr. 93/10.02.2010.....=D>
Cel mai recent răspuns: andad , utilizator 13:49, 2 Martie 2010
In baza art. 52 d. Codul Muncii este una, in baza OUG 04/2010 este altceva....;)
In baza art. 52 d. nu trebuie nici o declaratie depusa la ITM, ci doar in baza OUG 04/2010.
Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2010
Doina Elena, Consultant resurse umane
Nu este chiar asa ... suspendarea c.i.m. pentru intreruperea temporara se face numai in baza art. 52 alin. 1 lit. d C.mun. ... OUG prevede facilitati acordate pentru o perioada de 90 de zile calendaristice incepand cu luna februarie 2010.

Cred ca avem o noutate la alin. 8 , cu privire la calculul concediilor medicale...se utilizeaza salariul minim corespunzator fractiunii de luna daca persoana in cauza a fost in somaj .

Ce parere aveti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data intrarii in vigoare a oug nr. 4/2010 ada21adina ada21adina Buna ziua! Am vazut ca a fost publicata ordonanta care reglementeaza somajul tehnic pt.2010, intrebarea mea ar fi de cand poate fi aplicata? incepand cu 1 ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic 2010 Iael Iael Ce prevedere este in vigoare pt somaj tehnic in anul 2010 ? Cat timp poate beneficia un angajat de concediu fara plata si cum afecteaza acesta somajul ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic.... ioana2525 ioana2525 Daca firma la care lucrez ma obliga sa-mi dau demisia pentru lipsa rezultate pot cere somaj tehnic? Cat mi se plateste pe luna, cum ... (vezi toată discuția)