Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 4/05.02.2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 4/05.02.2010

A aparut mult asteptata ordonanta privind somajul tehnic, publicata in MOf. nr. 93/10.02.2010.....=D>
In baza art. 52 d. Codul Muncii este una, in baza OUG 04/2010 este altceva....;)
In baza art. 52 d. nu trebuie nici o declaratie depusa la ITM, ci doar in baza OUG 04/2010.
Doina Elena, Consultant resurse umane
Nu este chiar asa ... suspendarea c.i.m. pentru intreruperea temporara se face numai in baza art. 52 alin. 1 lit. d C.mun. ... OUG prevede facilitati acordate pentru o perioada de 90 de zile calendaristice incepand cu luna februarie 2010.

Cred ca avem o noutate la alin. 8 , cu privire la calculul concediilor medicale...se utilizeaza salariul minim corespunzator fractiunii de luna daca persoana in cauza a fost in somaj .

Ce parere aveti?