Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun dobandit inainte de casatorie...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun dobandit inainte de casatorie...

Buna ziua,

daca doresc sa vand un imobil dobandit persoanl inainte de casatorie, suma obtinuta din vanzarea respectiva, va intra sau nu in averea comuna a sotului si a mea in caz de partaj?
Daca suma respectiva ar trebui sa intre in "averea familiei", exista vreo solutie sa o evit? Ma gandesc sa sub nicio forma sa nu cumpar un alt imobil cu suma respectiva, ca atunci sigur se considera bun cumparat in timpul casatoriei, nu?

Va multumesc anticipat.
Art. 31
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
Asadar,suma obtinuta in urma vanzarii acelui imobil va fi tot un bun propriu al dvs.
luiza2008, utilizator
bunul dobindit inainte de casatorie si valorificat in timpul casatoriei nu este afectat de regimul juridic al bunurilor comune. suma obtinuta in urma valorificarii va apartine in intregime si in eventualitatea in care dobinditi un alt bun folosind suma el are regimul juridic al bunului propriu.
daca cu banii dobanditi in urma vanzarii bunului dvs achizitionati un imobil ,specificati asta in contract, sa nu fie nevoie la un eventual partaj sa demonstrati de unde provin banii
Va multumesc pentru raspunsuri.