Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vizionare agentie imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vizionare agentie imobiliara

Doresc sa cumpar o locuinta, probabil prin intermedierea unei Agentii imobiliare.
Deoarece agentii imobiliari practica sistemul semnarii unui document numit Contract de vizionare de catre cumparator, iar eu nefiind de profesie jurist va rog sa aveti amabilitatea si sa-mi dati cateva repere principale in legatura cu continutul acestui Contract.
Care ar fi eventuale "capcane" strecurate de agenti imobiliari in text de care sa ma feresc.
Multzumesc anticipat
Ceea ce ne cereti este cam imposibil de facut. In primul rand nu poti stii niciodata ce fel de idei ii trec prin cap celui care a redactat contractul; in al doilea rand modul cum este redactata capcana poate fi esential pentru identificarea ei asa ca oricat am incerca sa explicam s-ar putea sa fie inutil. Ca repere puteti insa sa aveti in vedere urmatoarele:
1. Daca puneti o intrebare cu privire la o clauza din contract si vi se raspunde complicat - NU semnati. In 9 cazuri din 10 raspunsurile complicate ascund ceva.
2. Daca nu intelegeti o clauza contractuala - ce fel de drepturi si ce fel de obligatii implica ea - NU semnati.
3. Daca contractul este stufos, cu trimiteri de la un articol la altul (conform prev. art. x.xx), alambicat, cu aspect baroc, cu incurcaturi NU semnati.
Interesant!
Din primul moment am constatat ca exista agenti imobiliari care posteaza anunturi "false", atragatoare iar cand suni spun ca s-a vandut dar au alte oferte etc.
Cred ca ar fi riscant sa semnezi cu astfel de agenti contract de vizionare...
daca nu sti sa semnezi singur un contract te duci cu un avocat ..
Contractu de vizionare e Pentru cei care merg la vizionare cu agentia .. vad un apartament .. zic ca nu le plac. si se intorc dupa .. sa`l cumpere fara agentie ;)

Am cautat Pe net Model Contract Vizionare.. dar nu am gasit .. daca il are cineva .. rog sa`l posteze .