Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces suspendare permis art. 79/2 oug.195
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces suspendare permis art. 79/2 oug.195

Sunt in proces cu politia pt. suspendare permis (intamplarea am descris-o intr-un mesaj din 3 ianuarie) .In ,,Nota de sedinta" pe care am depus-o la ultima infatisare am cerut instantei sa ia act de faptul ca probatoriu P.V. a fost intocmit pe baza a 2 declaratii in care cei 2 soferi sustineau : eu ca,,nu am cunostinta de cele intamplate" si a soferului care m-a reclamat care scrie in declaratia lui pe care am citit-o din dosar ca ,,nu stie cine i-a zgariat masina" si ca ,,o persoana i-a dat o hartie cu numarul de la masina mea". Am mai aratat instantei si ca P.V. a fost intocmit inainte de a fotografia masinile deoarece politista a mai adaugat o fraza dupa ce a stabilit sanctiunile , cand a vazut ca nu se potriveau zgarieturile pe inaltime atunci cand au fost asezate masinile una langa alta. Instanta a amanat iarasi procesul si am vazut pe saitul judecatoriei ca a fost chemat ca intimat in proces , pe langa I.J.P. si celalalt sofer si 2 societati de asigurare in garantie . Ce trebuie sa inteleg din asta???
Nu e nimic deosebit, asta e procedura prevazuta de OUG 195/2002, in cazul accidentelor care nu s-au soldat cu victime.