Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Distrugere intentionata a cartii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Distrugere intentionata a cartii de munca

Sant angajat la firma de distributie de 1an,nu am primit contr. de munca ,si nici nu la m semnat personal,< este semnat de patron>,nu vrea sa dea exemplar +cartea de munca pe care am predat o la firma ,imi spune ca sa pierdut de catre contabila .Patronul imi spune ca mi pot face duplicat,ca asa are si el , dar firma este aproape de inchidere.
Ce pot face ca sa mi recuperez cartea munca si contractul ?
Va multumesc
faceti o sesizare urgenta la ITM, expuneti situatia si inainte ca firma sa se inchida, recuperati-va documentele si clarificati cu vechimea in munca si inregistrarea acesteia in cartea de munca(acest aspect este foarte important)
Am revenit in legatura cu distrugerea carti de munca , am primit copie dupa contractul de munca in care sa semnat in locul meu si langa contract am gasit atasat o declaratie pe propria raspundere ca detin carnet de munca dar al am la ultimul loc de munca pt inchiderea situatiei , si o semnatura care nu mi apartine.Nu stiu ce sa fac? Multumesc.
Depuneti o plangere penala pentru savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals.