Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Admisibilitate,interventie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Admisibilitate,interventie

Intr-un proces de evacuare introdus de catre tatal -reclamant impotriva fiului si nurorii in calitate de parati, ca urmare a neintelegerilor si violentelor verbale exercitate de cei doi asupra reclamatului, mama paratului care este si sotia reclamatului formuleaza o cerere de interventie in favoarea paratului prin care solicita instantei de judecata respingerea actiunii intrucat si ea este proprietara apartamentului si nu este de acord cu evacuarea fiului.
In ce conditii instanta de judecata ar putea respinge cererea de interventie a mamei?
Numai in conditiile in care mama nu este coproprietara apartamentului precum si in cele prevazute de art. 50 al.2 si art.51 C.pr.civ. (1. ianintea instantei de fond pana la incheierea dezbaterilor; 2. Inintea instantei de apel cu aprobarea partilor; 3. si inaintea instantei de recurs cu aprobarea instantei.)