Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... BONURI CADOU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

BONURI CADOU

Lucrez la o firma de 3 ani de zile ,administratorul ne-a dat si noua bonuri cadou de sarbatori,incepand cu luna aceasta ne-a oprit impozit la bonuri cadou pe 3ani in urma.Este posibil asa ceva,stiam ca bonurile cadou nu sunt impozitate.Mai nou acum vrea sa ne ia si cei 25 % sporul de vechime si sporul de tura.Firma a fost de stat si sa dat in administrare am vechime in munca de 21 ani in aceeasi firma.
A fost o intreaga poveste retinerea impozitului pentru tichetele cadou. Cel putin Ministerul Finantelor vrea impozitare, sindicatele se opun. La mine la serviciu (bugetari) suporta Consiliul Local impozitul pe tichetele-cadou. Asa ca depinde de institutie si de fondurile alocate pentru fiecare unitate.
In ce priveste sporul de vechime si cel de tura nu are de ce sa il retina. Sporul de vechime intra in salariul de baza potrivit OUG nr. 1/2010, iar sporul de tura, va intra in cuantumul sumelor compensatorii, astfel incat sa nu fie diminuat venitul salarial fata de venitul lunii decembrie 2009, nediminuat cu 15% concediu fara plata.
Lucrez in salarizare si am avut o serie de controverse pe exact aceleasi teme. Mi-am sustinut punctul de vedere si in cele din urma a fost asa cum am gandit eu.
Parerea mea este urmatoarea: in mod normal institutia trebuie sa comunice prin decizie modalitatea de reincadrare incepand cu 01.01.2010. Ai posibilitatea sa o contesti.
In ce priveste impozitul pentru tichetele cadou fa o cerere la institutie sa-ti explice cadrul legal prin care ti se retin bani din salariu. Pentru ca stim foarte bine cu totii in ce conditii se pot retine bani din salariu.
SUCCES! Si cel mai important, te rog sa ai curaj !!!!!
Tichetele cadou cu o valoare mai mare de 150 RON (per total eveniment) se impoziteaza cu 16%. Nu este normal oprirea impozitului retroactiv...Daca ati mai primit bonuri si luna aceasta, banuiesc ca deja sunteti "privati", la stat s-au anulat inca din decembrie. Firmele private decid daca acorda sau nu spor de vechime separat de salariul de baza (de obicei, la negocierea salariului, suma la care se ajunge contine si sporul de vechime, depinde ce scrie si in contractul colectiv aplicabil firmei).
Kyandra a scris:

Tichetele cadou cu o valoare mai mare de 150 RON (per total eveniment) se impoziteaza cu 16%. Nu este normal oprirea impozitului retroactiv...Daca ati mai primit bonuri si luna aceasta, banuiesc ca deja sunteti "privati", la stat s-au anulat inca din decembrie. Firmele private decid daca acorda sau nu spor de vechime separat de salariul de baza (de obicei, la negocierea salariului, suma la care se ajunge contine si sporul de vechime, depinde ce scrie si in contractul colectiv aplicabil firmei).

Hmm, da, prin O.U.G. nr.114/2009, s-au suspendat aceste bonuri. Totusi...eu cunosc un caz in sistemul de sanatate publica, unde se acorda tichete de masa in continuare...ca si cand nici n-ar fi citit acea ordonanta! :O
Mai mult de 150 nu a fost pe persoana ,dar nu stim de ce ne-a oprit si din urma pe 3 ani.
tocmai de aceea, pentru ca nu stii, faci o cerere scrisa cu numar de inregistrare prin care unitatea este obligata in termen de 30 de zile sa-ti raspunda la intrebarile tale.
sau ti-e frica sa procedezi asa?
e singura cale legala, pentru inceput
o seara buna