Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termenul de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termenul de preaviz

ce nelamuriri aveti pe aceasta tema?......mentionati.

Ce a spus colegul Neagu este perfect valabil, dar trebuie sa aveti in vedere ca in cazul neacordarii CO, acesta trebuie compensat in bani la lichidare...... si ar mai fi o observatie, chiar si daca salariatul demisionar era programat in CO in acea perioada, puteti sa-i refuzati acest drept fara a fi acuzati de abuz. In cazul demisiei dreptul la preaviz, este un drept al angajatorului si primeaza in fata altor drepturi ale salariatului demisionar.
Gabriel George Mocanu, Consultant resurse umane
Din greseala am dat enter si s-a afisat fara intrebare.
Asadar problema este urmatoarea:

In perioada de preaviz de 15 zile salariatul are dreptul la concediu platit? Daca da in ce temei legal? Adica, dupa ce a depus termenul de preaviz pentru demisionare in cele 15 zile pana la demisie salariatul doreste sa intre in concediu de odihna( mai are catave zile neluate).
Are dreptul dar si angajatorul are dreptul sa refuze invocand necesitate prezentei dvoastra la interesele firmei. Concediul neefectuat va fi platit odata cu lichidarea.