Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj - intrare in posesie a bunului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj - intrare in posesie a bunului

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema : in urma partajului am obtinut un bun (o suma de bani denumita "dar de nunta") de care nu pot beneficia deoarece nu este in posesia mea. Acest dar de nunta a fost luat la masa partajabila pe baza declaratiei martorilor mei si ai lui. Expertul numit in acest proces a propus o varianta de lotizare prin care acest bun (dar de nunta) mi se acorda.
CUM POT INTRA IN POSESIA LUI ?
Dupa ce hotararea a ramas definitiva si irevocabila, o investiti cu titlu executor si o puneti in aplicare prin executorul judecatoresc, executand silit persoana la care se afla bunul,( daca nu reusiti pe cale amiabila) cu conditia ca in dispozitivul hotararii sa fie mentionat aceasta..
nu este specificat in posesia cui este bunul, ci doar ca mi se acorda ! :((
Formulati o actiune in revendicare impotriva celui care detine bunul.
Nu puteti sa-l executati silit direct pentru ca hot detinuta de dvs. nu-i este opozabila.
Sucees!
Deci alti bani alta distractie...
Incercati sa consultati un avocat.Poate se gaseste o cale relativ simpla.
Trebuie vazuta hotararea instantei.

avocat Claudiu Lascoschi
Intr-una din postari ati specificat ca acest "dar de nunta" se afla intr-un cont in banca. Era mult mai simplu daca ati fi scos extras decont de la banca pentru a demonstra existenta acestuia; conform Codului de procedura civila sumele mai mari de 250 de lei se dovedesc cu inscrisuri,nu cu martori.
La divort se impart numai bunurile existente, nu si cele care au existat odata in posesia sotilor; in speta fiind vorba de o suma de bani aceasta putea fi cheltuita cu usurinta de catre amandoi sotii de la nunta pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort. Practi dv ati primit in lot o suma de bani a carei existenta nu a fost demonstrata in concret, nefiind specificat unde se afla, in posesia cui...