Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general in cate exemplare se intocmesc facturile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

in cate exemplare se intocmesc facturile?

In cazul unei vanzari cu amanuntul, in cate exemplare se intocmesc facturile? In 2 sau 3 exemplare?
multumesc frumos,
Logic in 3 exemplare - unu ramane la dvs in contabilitate unul la client si un exemplar ramane la facturierul resectiv. Dar se mai gasesc si in 2 exemplare de cumparat. se face deizie interna prin care se desemneaza persoana responsbila de intocmirea lor si aceste se vor rece inr-un registru special ptr facturi.
3 exemplare - primul , originalul, se da cumparatorului , al doilea exemplar , cel rosu , se preda la contabilitate si cel de-al treilea exemplar , cel verde , ramane la cotorul facturierului~!
B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
multumesc frumos pentru raspuns