avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Disponibilizari individuale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Disponibilizari individuale

Daca se fac disponibilizari individuale, legea in vigoare obliga angajatorul la plati compensatorii?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:16, 19 Februarie 2010
Da,intrucat la ia încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi,conform CCM unic la nivel national,daca CCM la nivel de unitate nu contine ptevederi mai avantajoase..
Angel 2007 a scris:

Da,intrucat la ia încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi,conform CCM unic la nivel national,daca CCM la nivel de unitate nu contine ptevederi mai avantajoase..



Si daca angajatorul nu respecta prevederea referitoare la salariul compensator din CCM unic la nivel national, pe motiv, exprimat verbal, ca nu sunt bani, ce e de facut?
Mentionez ca deja am depus o cerere in scris (trimisa prin posta) in acest sens, si nu am primit raspuns in scris. Cum mai pot actiona pt a-mi primi dreptul, avand in vedere ca firma functioneaza in continuare?
Multumesc pt timpul acordat
Actionati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
tudorvaleriu a scris:

Actionati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.


Exista vreun termen limita, de la data disponibilizarii, pt a-l actiona?
Pentru salariul compensator este un termen de 6 luni de la data nasterii dreptului, adica de la data concedierii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Disponibilizare arnoldgabriela arnoldgabriela De 6 ani lucrez intr-o societate la care s-au facut disponibilizari colective iar eu am numar printre acestia.Spuneti-mi va rog daca am dreptul la salarii ... (vezi toată discuția)
Salar compensatoriu blareanabel blareanabel incepand cu data de 01martie 2009 firma la care am lucrat m-a trimis in somaj,mentionez ca la data respectiva nu m-am interesat nicaieri daca pot beneficia de ... (vezi toată discuția)
Salarile compensatorii sunshin3_ana_mary sunshin3_ana_mary asi dori sa stiu si eu daca salariile compensatorii oferite pentru cei disponibilizati se pot oferi dupa anumite criterii,,,,,,mai exact mi s-a spus ca in ... (vezi toată discuția)