Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Disponibilizari individuale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Disponibilizari individuale

Daca se fac disponibilizari individuale, legea in vigoare obliga angajatorul la plati compensatorii?
Da,intrucat la ia încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi,conform CCM unic la nivel national,daca CCM la nivel de unitate nu contine ptevederi mai avantajoase..
Angel 2007 a scris:

Da,intrucat la ia încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi,conform CCM unic la nivel national,daca CCM la nivel de unitate nu contine ptevederi mai avantajoase..

Si daca angajatorul nu respecta prevederea referitoare la salariul compensator din CCM unic la nivel national, pe motiv, exprimat verbal, ca nu sunt bani, ce e de facut?
Mentionez ca deja am depus o cerere in scris (trimisa prin posta) in acest sens, si nu am primit raspuns in scris. Cum mai pot actiona pt a-mi primi dreptul, avand in vedere ca firma functioneaza in continuare?
Multumesc pt timpul acordat
Actionati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
tudorvaleriu a scris:

Actionati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.

Exista vreun termen limita, de la data disponibilizarii, pt a-l actiona?
Pentru salariul compensator este un termen de 6 luni de la data nasterii dreptului, adica de la data concedierii.