Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurari sociale persoana fara venituri
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurari sociale persoana fara venituri

propun urmatoarea speta: o persoana a lucrat o perioada scurta d etimp, cca 3 ani, sa zicem..apoi a incetat rap de munca (nu stiu exact pe ce temei) si pana in prezent nu a mai lucrat..in sit de fata, persoana este, deci, casnica, neavand nicio ocupatie sau venituri ...pentru asemenea persoane, exista masuri de protectie sociala, in sensul de a putea lua vreun ajutor de la stat?
Sigur ca exista! Este vorba despre Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat.
pai persoana in cauza este casatorita si locuieste impreuna cu sotul...unde se incadreaza in legea mentionata??