Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca - asistent personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca - asistent personal

ce fel de contract de munca se incheie cu un asistentul personal al unei persoane cu handicap cu certificat de incadrare in grad de handicap emis pe o perioada de 12 luni ( timp de mai multi ani) ?
Se încheie contract individual de muncă pe durată determinată, pentru durata valabilităţii certificatului de incadrare în gradul de handicap, şi numai dacă în acesta este menţionat expres "cu însoţitor".
de acord, dar conform codului muncii intre aceleasi parti se pot incheia cel mult 3 contracte succesiv, or incazul expus s-au incheiat peste 3 contracte, certificatul de incadrare in grad s-a emis de mai mult de 3 ori
Codul Muncii nu prevede aşa ceva. Acele trei contracte succesive se referă la perioada de probă
Art. 33. - Angajarea succesiva a mai mult de trei persoane pe perioade de proba pentru acelasi post este interzisa.

Iar în cazul în care asistatul obţine un nou certtificat, dacă contractul nu a încetat, nu se va încheia un nou contract, ci un act adiţional la contractul iniţial prin care se va modifica expres clauza cu privire la durata contractului, cf. art. 41 alin.(3) lit.a) din Codul Muncii.
ma refer la art.80 C.Muncii alin.3 si 4 , imi scapa mie ceva?
In cazul asistentilor personali ai persoanelor cu handicap, al caror certificat de incadrare este eliberat doar penrtu cate 12 luni, contractele individuale de munca se incheie pe durata determinata, indiferent de numarul lor: derogarea este permisa de art. 81 lit. e si art. 84 alin.2 lit. c din Codul Muncii.