Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

maternitate

am un copil de 1 anisor si sunt insarcinata in luna 2. mai beneficiez de ingrijirea copilului si maternitate?
1. Presupun ca acum sunteti in CCC pana la 2 ani, pentru primul copil.
2. Daca nasteti un alt copil pana primul copil implineste 2 ani beneficiati in continuare de aceeasi indemnizatie pana al doilea copil implineste si el 2 ani.
3. Iata ce spune Norma de aplicare a OUG 148/2005:
Art. 8. -
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.
4. Dupa ce nasteti, completati dosarul cu o copie dupa certificatul de nastere al
celui de al doilea copil.
5. De asemenea mergeti la locul de munca sa prelungiti suspendarea contractului individual de munca pentru CCC.
6. De concediu de maternitate nu mai beneficiati fiindca deja sunteti acasa cu primul copil.