avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

maternitate

am un copil de 1 anisor si sunt insarcinata in luna 2. mai beneficiez de ingrijirea copilului si maternitate?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:03, 17 Februarie 2010
1. Presupun ca acum sunteti in CCC pana la 2 ani, pentru primul copil.
2. Daca nasteti un alt copil pana primul copil implineste 2 ani beneficiati in continuare de aceeasi indemnizatie pana al doilea copil implineste si el 2 ani.
3. Iata ce spune Norma de aplicare a OUG 148/2005:
Art. 8. -
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.
4. Dupa ce nasteti, completati dosarul cu o copie dupa certificatul de nastere al
celui de al doilea copil.
5. De asemenea mergeti la locul de munca sa prelungiti suspendarea contractului individual de munca pentru CCC.
6. De concediu de maternitate nu mai beneficiati fiindca deja sunteti acasa cu primul copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere copil evamaria2009 evamaria2009 Buna ziua , am marea rugaminte sa-mi spuneti daca beneficiez deja de indemnizatia de crestere copil in varsta de 1 an si 7 luni iar luna viitoare voi naste cel ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani maryd maryd Buna ziua, In prezent sunt in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani, avand o fetita de 1 an si o luna. Sunt insarcinata in 2 luni, asa ca voi naste al ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate/lauzie lucica147 lucica147 buna ziua. sunt in concediu de crestere a copilului. fetita mea implineste 2ani in mai, iar in aprilie trebuie sa nasc.am cateva intrebari 1. care va fi ... (vezi toată discuția)