Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Cum pot proceda sa ajut o persoana a carui dosar de pensie anticipata partiala este depus la casa de pensii cu o vechime de 32 de ani munca iar (4 ani trecuti in carnetul de munca nu sant recunoscuti) din lipsa unei semnaturi si a unei stampile la incetarea activitati. Revenind in aceiasi unitate. Perioada cuprinsa (1974-1978) unitatea unde lucra era o cantina ce apartinea de T.A.P.L. cantina se afla in incinta santierului naval constanta dar nu apartinea de aceasta unitate, doar o deservea in perioada mai sus mentionata cine poate sa ii elibereze o adeverinta de vechime sa-i fie luata in calcul pentru a nu ii fi respins dosarul. Va multumesc
Greu de realizat!
Trebuie mers la arhive le statului si cautat cine era persoana juridica de drept a cantinei respective , cine a pleluat -o dupa 1989 , unde se gasesc arhivele acestei institutii actualmente. MUNCA DE SISIS dar se gaseste pentru ca actele respective au termen f mare de pastrare. MULT SUCCES!
Conform articolului nr 7 din Decretul nr. 92 din 16 aprilie 1976 privind Carnetul de Munca, cazul acesta se rezolva astfel: "In cazul cand exista indoieli asupra unor date inscrise in Carnetul de Munca sau in actele prezentate de titular, unitatea v-a cere prezentarea actelor originale in baza carora au fost facute inscrieriile sau dupa caz, informatiile de la unitatile care au inscrise datele in Carnetul de Munca ori au emis actele respective "

Actele arhivate se gasesc la unitatea angajatoare, cu excepţia statelor de salarii, care se păstrează timp de 50 de ani.

SUCCES!