Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... divizare-cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

divizare-cm

va rog sa ma ajutati urgent cu o problema delicata zic eu "cum incetez cotractul de munca al personalului ce pleaca la noul angajator in urma dvizarii",va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc.
In acest caz se aplica prevederile art. 169 din Codul muncii.

Veti trimite noului angajator rezultat prin divizare copii dupa contractele de munca ale salariatilor, dupa actele aditionale.
Trebuie intocmita o decizie de preluare a personalului (cu specificarea in clar a numelui fiecarui salariat) de la o unitate la cea nou infiintata.
clio06 a scris:

In acest caz se aplica prevederile art. 169 din Codul muncii.

Veti trimite noului angajator rezultat prin divizare copii dupa contractele de munca ale salariatilor, dupa actele aditionale.
Trebuie intocmita o decizie de preluare a personalului (cu specificarea in clar a numelui fiecarui salariat) de la o unitate la cea nou infiintata.

Va rog sa mai ma ajutati cu urmatorul aspect,daca in decizia de preluare a personalului poate fi si directorul unitatii " mama" care ocupa functia de director in urma unui concurs dat pe post si daca poate fi preluat, astfel vacantandu-sepostul de director al unitatii mama.
cu stima, mii de multumiri