avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... divizare-cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

divizare-cm

va rog sa ma ajutati urgent cu o problema delicata zic eu "cum incetez cotractul de munca al personalului ce pleaca la noul angajator in urma dvizarii",va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: marice , utilizator 14:09, 23 Februarie 2010
In acest caz se aplica prevederile art. 169 din Codul muncii.

Veti trimite noului angajator rezultat prin divizare copii dupa contractele de munca ale salariatilor, dupa actele aditionale.
Trebuie intocmita o decizie de preluare a personalului (cu specificarea in clar a numelui fiecarui salariat) de la o unitate la cea nou infiintata.
clio06 a scris:

In acest caz se aplica prevederile art. 169 din Codul muncii.

Veti trimite noului angajator rezultat prin divizare copii dupa contractele de munca ale salariatilor, dupa actele aditionale.
Trebuie intocmita o decizie de preluare a personalului (cu specificarea in clar a numelui fiecarui salariat) de la o unitate la cea nou infiintata.

Va rog sa mai ma ajutati cu urmatorul aspect,daca in decizia de preluare a personalului poate fi si directorul unitatii " mama" care ocupa functia de director in urma unui concurs dat pe post si daca poate fi preluat, astfel vacantandu-sepostul de director al unitatii mama.
cu stima, mii de multumiri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie incetare cim ingridb ingridb Buna ziua tuturor! As vrea sa aflu daca o decizie data in temeiul art. 169, 170 C. muncii, si a Legii nr. 67/2006 privind protectia drepturilor salariatilor ... (vezi toată discuția)
Carnetul de munca Ileana popa Ileana popa Buna ziua, Incepand cu 01.09.2010, scoala generala si-a pierdut personalitatea juridica- devenind structura la un liceu. Sunt secretarul scolii si intrebarea ... (vezi toată discuția)
Schimbare functie alice29 alice29 Buna seara, am si eu cateva intrebari legat de schimabarea atributiilor de serviciu. In urma cu 3 ani am fost angajata intr o institutie de stat pe un post ... (vezi toată discuția)