Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalizari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalizari

buna ziua.la asociatie azi 17.02.2010 ni s-au adaugat penalizari de pe anul 2009.Nici un locatar nu a fost informat vreodata de existenta acestor penalizari.D-na de la asociatie ne-a spus ca de-abea si-a cumparat un program pe calculator si de-abea acum a reusit sa ne calculeze penalizarile.Este normal sa ni le afiseze acum?Cand noi nu am stiut niciodata de existenta lor?
Este foarte corect ceea ce spuneti dar, din punctul meu de vedere, daca nu am suma trecuta pe lista de contributii NU o datorez. Cine o tine "la rama" sa o achite! In situatia data se poate merge cu recalcularea pana in urma cu 3 ani, nu? :D
Modelul de lista din OMEF 1969 prevede foarte clar si distinct rubrica "Penalizari".
Si nu inteleg cum isi poate semnatura un Cenzor pe o lista la care "total de plata" nu bate cu "total facturi"!:-/
daca este vorba despre asociatia nr. 45 din tulcea de pe strada garii va pot spune ca in aceasta seara am demonstrat faptul ca programul de calculator cu care se calculau penalitatile este gresit. urmeaza sa se recalculeze toate listele de plata care vor fi contestate.cine nu va contesta listele de plata afisate in februarie va ramane cu penalitatile de plata
soryina a scris:

buna ziua.la asociatie azi 17.02.2010 ni s-au adaugat penalizari de pe anul 2009.Nici un locatar nu a fost informat vreodata de existenta acestor penalizari.D-na de la asociatie ne-a spus ca de-abea si-a cumparat un program pe calculator si de-abea acum a reusit sa ne calculeze penalizarile.Este normal sa ni le afiseze acum?Cand noi nu am stiut niciodata de existenta lor?

In data de 17.02 2010 s-au afisat listele de plata aferente lunii ianuarie 2010 sau poate chiar aferente lunii decembrie 2009 si era imposibil sa se afiseze lista aferenta lunii februarie asa cum spunea cineva mai inainte.
Apoi penalizarile se calculeaza in majoritatea asociatiilor dupa 50 de zile de neplata. Dati inapoi cele 50 de zile si o sa vedeti ca sunt 17 in februarie si 31 in ianuarie, total 48 de zile. Asa ca penalizarile calculate si afisate pe 17 februarie sunt aferente restantelor avute de proprietari inainte de 29.12.2009.
Asadar sunt corect afisate in 17 februarie penalizari pentru restante din 2009.