avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale posibilitate de ancheta asupra unei firme inchise
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

posibilitate de ancheta asupra unei firme inchise

am si eu o intrebare.daca cineva a avut o firma pe care a cedat=o altcuiva,mai poate fi cercetat penal in cazul unor fraude savirsite cu 2 ani inainte de cedarea firmei?
Cel mai recent răspuns: mihaelacnx , utilizator 09:32, 20 Februarie 2010
Faptele si debitele in cazul evaziunii fiscale se prescriu in termen de 10 ani.
Da, mai poate fi anchetat, atata vreme cat se inscrie in termenul de prescriptie.
multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa cat timp se prescriu datoriile foarte vechi catre cnas? simona.belinco simona.belinco Buna ziua, Am avut un PFA pe care l-am inchis in anul 2005. La acea vreme nu se stiam ca trebuie sa platesc CASS si am ramas cu datorii. Am achitat datoriile ... (vezi toată discuția)
Neplata impozitului stancalaura stancalaura Buna ziua. Am o problema mare cu imobilul mamei mele. Aceasta nu si-a platit impozitul de apoape 15 ani, si pe deasupra nici macar nu figureaza la primarie ... (vezi toată discuția)
Prescriptia extramat extramat sint urmarit penal pentru retineri la sursa, fapta savirsita in ianuarie 2009. cind se prescrie?. multumesc (vezi toată discuția)