avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere in colectiv abuziva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere in colectiv abuziva

Faptele pe scurt
- in 1959 parintii mei decedati figurau cu suprafata x in registrul agricol
- in 1959 eu fiul lor, in varsta de 13 ani, constrans de tortionari, in numele parintilor mei am completat o cerere de inscriere in colectiv dar cu x-y teren
- in 1991 parintii mei au cerut reconstituirea dreptului de proprietate cu x teren deci cu cat figurau in registrul agricol
- in 2002 au primit 2 titluri de proprietate care insumate dau x teren dar fara respectarea vechilor amplasamente in principal la capitolul intravilan, pentru care am inclusiv act vanzare-cumparare.
Intentionez sa revendic terenul din intravilan invocand faptul ca nu au fost inscrisi in colectiv cu x-y teren si deci ca in mod abuziv comisia locala a eliberat titlul de proprietate altor persoane. Ca baza intentionez sa invoc legea astfel: sunt lovite de nulitate absoluta urmatoarele acte: actele de reconstituire si constituire a dreptului de proprietate in favoarea altor persoane asupra terenurilor proprietarilor care nu au fost inscrisi in CAP Cine imi poate spune daca ma orientez bine. multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: cristina/BZ , utilizator 08:18, 21 Februarie 2010
cristina/BZ a scris:

Faptele pe scurt
- in 1959 parintii mei,in prezent decedati, figurau cu suprafata x in registrul agricol
- in 1959 fiul lor, in varsta de 13 ani, constrans de tortionari, in numele parintilor a completat o cerere de inscriere in colectiv dar cu x-y teren
- in 1991 parintii au cerut reconstituirea dreptului de proprietate cu x teren deci cu cat figurau in registrul agricol
- in 2002 au primit 2 titluri de proprietate care insumate dau x teren dar fara respectarea vechilor amplasamente in principal la capitolul intravilan, pentru care am inclusiv act vanzare-cumparare.
Intentionez sa revendic terenul din intravilan invocand faptul ca nu au fost inscrisi in colectiv cu x-y teren si deci ca in mod abuziv comisia locala a eliberat titlul de proprietate altor persoane. Ca baza intentionez sa invoc legea astfel: sunt lovite de nulitate absoluta urmatoarele acte: actele de reconstituire si constituire a dreptului de proprietate in favoarea altor persoane asupra terenurilor proprietarilor care nu au fost inscrisi in CAP Cine imi poate spune daca ma orientez bine. multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere in colectiv abuziva cristina/BZ cristina/BZ Faptele pe scurt - in 1959 parintii mei care sunt in prezent decedati figurau cu suprafata x in registrul agricol - in 1959 eu fiul lor, in varsta de 13 ani, ... (vezi toată discuția)
Inscriere cu teren in cap partiala cristina/BZ cristina/BZ Faptele pe scurt - in 1959 parintii mei,in prezent decedati, figurau cu suprafata x in registrul agricol - in 1959 fiul lor, in varsta de 13 ani, constrans ... (vezi toată discuția)
Reconstituire drept proprietate cristina/BZ cristina/BZ -in 1954 parintii mei au cumparat 5000mp teren in vatra satului,RESPECTIV INTRAVILAN - in 1959 parintii mei,in prezent decedati, figurau cu suprafata( ... (vezi toată discuția)