avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere in colectiv abuziva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere in colectiv abuziva

Faptele pe scurt
- in 1959 parintii mei care sunt in prezent decedati figurau cu suprafata x in registrul agricol
- in 1959 eu fiul lor, in varsta de 13 ani, constrans de tortionari, in numele parintilor mei am completat o cerere de inscriere in colectiv dar cu x-y teren
- in 1991 parintii mei au cerut reconstituirea dreptului de proprietate cu x teren deci cu cat figurau in registrul agricol
- in 2002 au primit 2 titluri de proprietate care insumate dau x teren dar fara respectarea vechilor amplasamente in principal la capitolul intravilan, pentru care am inclusiv act vanzare-cumparare.
Intentionez sa revendic terenul din intravilan invocand faptul ca nu au fost inscrisi in colectiv cu x-y teren si deci ca in mod abuziv comisia locala a eliberat titlul de proprietate altor persoane. Ca baza intentionez sa invoc legea astfel: sunt lovite de nulitate absoluta urmatoarele acte: actele de reconstituire si constituire a dreptului de proprietate in favoarea altor persoane asupra terenurilor proprietarilor care nu au fost inscrisi in CAP Cine imi poate spune daca ma orientez bine. multumesc anticipat
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Februarie 2010
cristina/BZ, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristina/BZ , utilizator 08:13, 21 Februarie 2010
Dupa rectificarea dvoastra am retras nedumerirea mea.
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2010
ContSters42179, utilizator
este cineva serios in masura sa dea un raspuns serios?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

inscriere in colectiv abuziva cristina/BZ cristina/BZ Faptele pe scurt - in 1959 parintii mei decedati figurau cu suprafata x in registrul agricol - in 1959 eu fiul lor, in varsta de 13 ani, constrans de ... (vezi toată discuția)
Inscriere cu teren in cap partiala cristina/BZ cristina/BZ Faptele pe scurt - in 1959 parintii mei,in prezent decedati, figurau cu suprafata x in registrul agricol - in 1959 fiul lor, in varsta de 13 ani, constrans ... (vezi toată discuția)
Reconstituire drept proprietate cristina/BZ cristina/BZ -in 1954 parintii mei au cumparat 5000mp teren in vatra satului,RESPECTIV INTRAVILAN - in 1959 parintii mei,in prezent decedati, figurau cu suprafata( ... (vezi toată discuția)