Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere in colectiv abuziva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere in colectiv abuziva

Faptele pe scurt
- in 1959 parintii mei care sunt in prezent decedati figurau cu suprafata x in registrul agricol
- in 1959 eu fiul lor, in varsta de 13 ani, constrans de tortionari, in numele parintilor mei am completat o cerere de inscriere in colectiv dar cu x-y teren
- in 1991 parintii mei au cerut reconstituirea dreptului de proprietate cu x teren deci cu cat figurau in registrul agricol
- in 2002 au primit 2 titluri de proprietate care insumate dau x teren dar fara respectarea vechilor amplasamente in principal la capitolul intravilan, pentru care am inclusiv act vanzare-cumparare.
Intentionez sa revendic terenul din intravilan invocand faptul ca nu au fost inscrisi in colectiv cu x-y teren si deci ca in mod abuziv comisia locala a eliberat titlul de proprietate altor persoane. Ca baza intentionez sa invoc legea astfel: sunt lovite de nulitate absoluta urmatoarele acte: actele de reconstituire si constituire a dreptului de proprietate in favoarea altor persoane asupra terenurilor proprietarilor care nu au fost inscrisi in CAP Cine imi poate spune daca ma orientez bine. multumesc anticipat
cristina/BZ, utilizator
Dupa rectificarea dvoastra am retras nedumerirea mea.
ContSters42179, utilizator
este cineva serios in masura sa dea un raspuns serios?