Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... OG nr.2/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

OG nr.2/2001

Ce se poate invoca in cazul in care organul constatator nu comunica procesul verbal de contraventie in termenul stabilit de OG nr.2/2001, respectiv intr-o luna de la data aplicarii amenzii conform art.25 alin.(2) sau dupa caz art.26 alin.3.
Ia vezi art. 14 al.1.
Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
Invoci prescriptia executarii amenzii
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
se poate cere constatarea nulitatii procesului verbal de contraventie motivat de faptul ca nu a fost comunicat in termenul legal
~ Conținut șters la cerere ~
Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
Succes!
Daca,puteti proba in conditiile legii, ca PV nu a fost comunicat in teremen legal,
aveti dreptul sa solicitati anularea acestuia,dar numai in baza probei legale