Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... OG nr.2/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

OG nr.2/2001

Ce se poate invoca in cazul in care organul constatator nu comunica procesul verbal de contraventie in termenul stabilit de OG nr.2/2001, respectiv intr-o luna de la data aplicarii amenzii conform art.25 alin.(2) sau dupa caz art.26 alin.3.
ynocentta a scris:
Daca,puteti proba in conditiile legii, ca PV nu a fost comunicat in teremen legal, aveti dreptul sa solicitati anularea acestuia,dar numai in baza probei legale

Utilizatorul poate solicita orice doreste, asta nu inseamna ca instanta va achiesa la cererile lui. In egala masura poate solicita si luna de pe cer, tot n-o va obtine.

Este vorba, asa cum s-a scris mai sus de trei ori, despre exceptia prescriptiei executarii sanctiunii contraventionale.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic