Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea anilor de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea anilor de pensie

am lucrat 20 de anii in Romania si 6 anii in Spania ,cum se calculeaza si o sa i-au ceva de la spanioli?
Daca ati platit contributiile obligatorii pentru cei 6 ani, adica daca ati lucrat legal, cand veti implini varsta standard de pensionare aceasta perioada va fi adaugata stagiului de cotizare realizat. Pensia comunitara poate fi solicitata fie statului spaniol, fie statului roman.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea