avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea anilor de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea anilor de pensie

am lucrat 20 de anii in Romania si 6 anii in Spania ,cum se calculeaza si o sa i-au ceva de la spanioli?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:49, 20 Februarie 2010
Daca ati platit contributiile obligatorii pentru cei 6 ani, adica daca ati lucrat legal, cand veti implini varsta standard de pensionare aceasta perioada va fi adaugata stagiului de cotizare realizat. Pensia comunitara poate fi solicitata fie statului spaniol, fie statului roman.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond de pensionare FLORENTINA TAUDOR FLORENTINA TAUDOR Buna ziua!As dori o cosultatie in legatura cu cazul meu,va rog!Timp de 21 de ani am lucrat la Magazinul Unirea.Am plecat in Spania,unde lucrez legal incepind ... (vezi toată discuția)
Pensie grupa l Maria45 Maria45 va rog sa-mi spune-ti si mie daca ma pot incadra sa ies la pensie deoarece am lucrat 26 de ani dintre care 20 de ani numai la grupa l. am 54 de ani. si a-si ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa1 cucuruzu cucuruzu Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu grupa 1 de munca daca ea mai este valabila. Tatal meu a primit decizie destul de ambigua de la casa de pensii in ... (vezi toată discuția)